Strojové potery

Finálna vrstva pred položením podlahovej krytiny je rovnako dôležitá, ako ostatné práce na novom dome. Rovný poter vám pri následnom budovaní svojho domova ušetrí mnoho peňazí. Dlhoročné skúsenosti na trhu a kvalita vykonávania našich služieb nás radia medzi tých najlepších. Kvalitné materiály a precízna práca vám zaručia maximálnu spokojnosť.

´

Cementový poter alebo anhydrit?

Samozrejme, aj tu platí 100 ľudí, 100 chutí.
Mnoho z vás sa rozhodujete pri výstavbe domčeka, ktorý poter zrealizovať, preto sme tu zhrnuli pár rád, ktoré môžu pomôcť pri rozhodovaní.

Cementový poter 
Minimálna výška: 3 cm
Ideálna výška: 5-6 cm
Výhody: omnoho nižšia cena, pevnosť, stálosť, odolnosť voči vode, udržanie tepla, možnosť vyspádovania
Nevýhody: náchylnejší na praskanie
Doba sušenia: cca 28 dní, po 24h je pochôdzný

Betónový poter 
Patrí niekoľko rokov k najpoužívanejším typom podlahy. Ide o tradičný materiál, ktorý má univerzálne použitie a dobré vlastnosti. Je vhodný do interiérov, ako aj v exteriéri. Vyrába sa z vody, piesku, spojiva a ďalších prísad (plastifikátor a pod). Doba sušenia trvá cca 28 dní, no už po 24 hodinách od zalievania je betónový poter pochôdzný. Pri priaznivých podmienkach je už po mesiaci možné ukladať podlahové krytiny. Mikroskopické trhliny sme vyriešili pieskom - frakciou 0,2. Vďaka tomu si betón dokonalo sadne a obalí trúbky podlahového vykurovania. 

Anhydritový poter
Minimálna výška: 5,5 cm
Výhody: o trochu rýchlejší nábeh tepla, samonivelačný, nie je potrebné dilatovať
Nevýhody: vyššia cena, menej odolný voči vode, horšia priľahlosť dlažby
Doba sušenia: 5 týždňov, resp. minimálne 30 dní pri teplote v interiéri 22 stupňov a vlhkosti vzduchu pod 50%. Nižšie teploty, ako aj vyššia vlhkosť v dome predlžuje jeho dobu schnutia. Pochôdzný je štandardne už po 3 dňoch a plne zaťažiteľný po prvom týždni.

Zhrnutie:
Anhydrid by sme odporúčali použiť na väčšie plochy podlahového vykurovania v interiéri (300 m2 +).
Cementový poter je za ľudové ceny, vhodný kdekoľvek do akejkoľvek stavby, no predovšetkým do rodinného domu, kde je menšia plocha, nič sa tým nepokazí, práve naopak. Navyše si ho možno dať kdekoľvek, napríklad aj na terasu a dokonca ho možno aj vyspádovať podľa vašich predstáv, čo je u rodinných domov veľké plus.

NAŠA PRÁCA